COMMITTEES

Scientific Committee

Maria Loizidou, National Technical University of Athens, Chair 

Abdul-Sattar Nizami, King Abdulaziz University
Adam Smoliński, Central Mining Institute
Adela Galvin, University of Cordoba 
Ahmed El-Gendy, American University in Cairo
Aleksandra Djukic-Vukovic, University of Belgrade 
Alexandra Ribeiro, Universidade Nova de Lisboa 
Amane Jada, IS2M-CNRS
Anastasia Zabaniotou, Aristotle University of Thessaloniki 
Anastasios Zouboulis, Aristotle University of Thessaloniki 
Andrea Capodaglio, University of Pavia 
Ange Nzihou, Ecole des Mines d’Albi 
Antonis Mavropoulos, International Solid Waste Association 
Antonis Zorpas, Open University of Cyprus
Apostolos Koutinas, Agricaltural University of Athens 
Apostolos Vlyssides, National Technical University of Athens
Barbara Ruffino, Politecnico di Torino 
Carlos Ariel Cardona Alzate, Universidad Nacional de Colombia sede Manizales
Carol S.K. Lin, City University of Hong Kong
Celia Dias-Ferreira, Polytechnic of Coimbra
Chew-Tin Lee, University Technology of Malaysia 
Christopher Cheeseman, Imperial College 
Claudio DiIaconi, Consiglio Nazionale delle Ricerche (CNR)
Costas Costa, Cyprus University of Technology 
Costas Velis, University of Leeds 
David Bolzonella, University of Verona
David Newman, World Biogas Association
Dimitrios Kaliampakos, National Technical University of Athens
Dimitrios Komilis, Democritus University of Thrace 
Dimitrios Malamis, National Technical University of Athens
Dolores Hidalgo Barrio, CARTIF Technology Centre
Evina Katsou, Brunel
Ezio Ranieri, University of Bari
Filiz Dilek, Middle East Technical University
Francesco Fatone, Marche Polytechnic University
Francisco Agrela, University of Cordoba
Francisco Omil, Universidad de Santiago de Compostela 
Florian Amlinger, European Compost Network 
Georgia Labuto, Universidade Federal de Sao Paulo
Gerasimos Lyberatos, National Technical University of Athens
Giuseppe Mancini, University of Catania
Gregorio Antolín, University of Valladolid
H.J.H. (Jos) Brouwer, Eindhoven University of Technology
Ioannis Skiadas, Technical University of Denmark
Isam Janajreh, Masdar Institute 
Jader Busato, Universidade de Brasilia
Jale Yanik, Ege University
Jian Li Hao, Xi’an Jiaotong-Liverpool University
Joan Dosta, University of Barcelona 
Joseph Patrick Hettiaratchi, University of Calgary
Juan Antonio Baeza Labat, Universitat Autonoma de Barcelona 
Jun Wang, Jiangsu University of Science and Technology
Justo García-Navarro, Universidad Politécnica de Madrid 
Katarzyna Chojnacka, Wrocław University of Technology 
Katherine-Joanne Haralambous, National Technical University of Athens
Katia Lasaridi, Harokopio University
Konstantinos Aravosis, National Technical University of Athens
Konstantinos Moustakas, National Technical University of Athens 
Laurent Lemee, Université de Poitiers 
Lidia Lombardi, Università degli Studi Niccolò Cusano - Telematica Roma 
Lionel Limousy, Université de Haute-Alsace 
Luben Tzankov, Technical University of Sofia 
Luciano Matos Queiroz, University of Bahia 
Marc Deshusses, Duke University 
Marco Baratieri, Free University of Bolzano 
Maria Teresa L. Santos, Instituto Superior de Engenharia de Lisboa
Maria Zachariou-Dodou, Engineering Technical University of Lisbon
Mauro Majone, Sapienza University of Rome 
Mejdi Jeguirim, Université de Haute-Alsace
Michalis Kornaros, University of Patras 
Nathalie Gontard, French National Institute for Agricultural Research 
Nick Voulvoulis, Imperial College 
Nickolas Themelis, Columbia University
Nikolaos Mousiopoulos, Aristotle University of Thessaloniki 
Nikolaos Tzortzakis, Cyprus University of Technology
Omar Assobhei, University of Fez 
Pascale Champagne, Queen's University 
Paul Chen, National University of Singapore
Paul Christakopoulos, Lulea University of Technology 
Petros Gikas, Technical University of Crete 
Rafael Luque, University of Cordoba 
Rémy Bayard, DEEP - INSA Lyon - Université de Lyon 
Ronghou Liu, Shanghai Jiao Tong University 
Rui Cunha Marques, University of Lisbon
Siegfried Vlaeminck, University of Antwerp 
Simos Malamis, National Technical University of Athens
Spyros Pavlostathis, Georgia Tech 
Stephen Smith, Imperial College 
Stergios Vakalis, Free University of Bolzano
Stijn Van Hulle, Ghent University 
Ta Yeong Wu, Monash University 
Thierry Ribeiro, UniLaSalle
Thomas Pretz, RWTH Aachen University 
Thrassyvoulos Manios, Technological Educational Institute of Crete
Ulku Yetis, Middle East Technical University 
Vassilis Inglezakis, Nazarbayev University 
Zorana Naunovic, University of Belgrade

Organizing Committe

Konstantinos Moustakas, National Technical University of Athens, Head

Christina Papadaskalopoulou, National Technical University of Athens
Despoina Bakogianni, National Technical University of Athens
Dimitrios Malamis, National Technical University of Athens
Eleni Hatziyanni, Region of Crete
Eleni Kargaki, Region of Crete
Evangelia Ploumistou, National Technical University of Athens
George Papadakis, FODSA of Boreias Pediadas
Stergios Vakalis, Free University of Bolzano
Vasiliki Panaretou, National Technical University of Athens